Showing posts with label Number Analogy. Show all posts
Showing posts with label Number Analogy. Show all posts

Saturday, 5 March 2016

Simplifications Most Important Questions With Explanation

1. The price of 80 apples is equal to that of 120 oranges. The price of 60 apples and 75 oranges together is Rs.1320. The total price of 25 apples and 40 oranges is

A. Rs. 660
B. Rs. 620
C. Rs. 820
D. Rs. 780

2. The price of 24 apples is equal to that of 28 oranges. The price of 45 apples and 60 oranges together is Rs.1350. The total price of 30 apples and 40 oranges is

A. Rs.920
B. Rs.940
C. Rs.880
D. Rs.900

3. There are two buildings P and Q. If 15 persons are sent from P to Q, then the number of persons in each building is the same. If 20 persons are sent from Q to P, then the number of persons in P is double the number of persons in Q. How many persons are there in building P?

A. 80
B. 140
C. 120
D. 90

4. The price of 3 tables and 4 chairs is Rs. 3300. With the same money one can buy 2 tables and 10 chairs. If one wants to buy 1 table and 1 chair, how much does he need to pay?

A. Rs.940
B. Rs.1050
C. Rs.1040
D. Rs.950

5. There are 6 working days in a regular week and for each day, the working hours are 10. A man earns Rs. 2.10 per hour for regular work and Rs. 4.20 per hour for overtime. If he earns Rs.525 in 4 weeks, how many hours did he work?

A. 245
B. 285
C. 275
D. 255

6. A man has some hens and cows. If the number of heads be 48 and the number of feet equals 140, then the number of hens will be

A. 22
B. 24
C. 26
D. 20

7. A sum of Rs.2200 has been divided among A, B and C such that A gets 1/4 of what B gets and B gets 1/5 of what C gets. What is B's share?

A. Rs.341
B. Rs.364
C. Rs.372
D. Rs.352

8. A fires 5 shots to B's 3 but A kills only once in 3 shots while B kills once in 2 shots. When B has missed 27 times, A has killed:

A. 30 birds
B. 22 birds
C. 18 birds
D. 38 birds


9. If p - q = 6 and p2 + q2 = 116, what is the value of pq?

A. 30
B. 40
C. 20
D. 50

10. John gets on the elevator at the 14th floor of a building and rides up at the rate of 84 floors per minute. At the same time, Vinod gets on an elevator at the 58th floor of the same building and rides down at the rate of 92 floors per minute. If they continue travelling at these rates, then at which floor will their paths cross?

A. 38
B. 36
C. 32
D. 35


Saturday, 28 March 2015

Permutation & Combination, Probability : NICL

1.How many 3-digit numbers can be formed from the digits 2, 3, 5, 6, 7 and 9, which are divisible by 5 and none of the digits is repeated?
A.5 
B.10
C.15 
D.20
E.None of these

2.Two dice are tossed. The probability that the total score is a prime number is:
A.1/6 
B.5/12 
C.1/2 
D.7/9
E.None of these

3.There are 6 boxes numbered 1, 2,....6. Each box is to be filled up either with a red or a green ball in such a way that at least 1 box contains a green ball and the boxes containing green balls are consecutively numbered. The total number of ways in which this can be done is 
A. 5
B. 21
C. 33
D. 60
E. 6

4.In how many ways can the letters of the word "PROBLEM" be rearranged to make 7 letter words such that none of the letters repeat?
A.7!
B.7C7
C.77
D.49
E.None of these

5.A man can hit a target once in 4 shots. If he fires 4 shots in succession, what is the probability that he will hit his target?
A.1
B.1/256
C.81/256
D.175/256
E.144/256

6.Rohit has 9 pairs of dark Blue socks and 9 pairs of Black socks. He keeps them all in a same bag. If he picks out three socks at random what is the probability he will get a matching pair?
A.(2*9C2 * 9C1) / 18C3
B.(9C2 * 9C1) / 18C3
C.1
D.Cant determine
E.None of these

7.There are 5 Rock songs, 6 Carnatic songs and 3 Indi pop songs. How many different albums can be formed using the above repertoire if the albums should contain at least 1 Rock song and 1 Carnatic song?
A.15624
B. 16384
C.6144
D.240
E.None of these

8.From a group of 7 men and 6 women, five persons are to be selected to form a committee so that at least 3 men are there on the committee. In how many ways can it be done?
A.564 
B.645
C.735 
D.756
E.None of these

9.A box contains 2 white balls, 3 black balls and 4 red balls. In how many ways can 3 balls be drawn from the box, if at least one black ball is to be included in the draw?
A.32 
B.48
C.64 
D.96
E.None of these

10. In how many ways can a group of 5 men and 2 women be made out of a total of 7 men and 3 women?
A.63 
B.90
C.126 
D.45
E.135

11.A bag contains 2 red, 3 green and 2 blue balls. Two balls are drawn at random. What is the probability that none of the balls drawn is blue?
A.10/21
B.11/21
C.2/7
D.5/7
E.None of these

12.In a box, there are 8 red, 7 blue and 6 green balls. One ball is picked up randomly. What is the probability that it is neither red nor green?
A.1/3
B3./4
C.7/19
D8/21
E.9/21

13.Two dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two numbers whose product is even?
A.1/2 
B.3/4 
C.3/8 
D.5/16
E.None of these 

14.In a lottery, there are 10 prizes and 25 blanks. A lottery is drawn at random. What is the probability of getting a prize?
A.1/10
B.2/5 
C.2/7 
D.5/7 
E.None of these 

15.From a pack of 52 cards, two cards are drawn together at random. What is the probability of both the cards being kings?
A.1/15
B.25/57
C.35/256 
D.1/221 
E.None of these 

Answers:-

1.D
Since each desired number is divisible by 5, so we must have 5 at the unit place. So, there is 1 way of doing it.
The tens place can now be filled by any of the remaining 5 digits (2, 3, 6, 7, 9). So, there are 5 ways of filling the tens place.
The hundreds place can now be filled by any of the remaining 4 digits. So, there are 4 ways of filling it.
 Required number of numbers = (1 x 5 x 4) = 20.

2.B

3.B
If only one of the boxes has a green ball, it can be any of the 6 boxes. So, this can be achieved in 6 ways.
If two of the boxes have green balls and then there are 5 consecutive sets of 2 boxes. 12, 23, 34, 45, 56.
Similarly, if 3 of the boxes have green balls, there will be 4 options.
If 4 boxes have green balls, there will be 3 options.
If 5 boxes have green balls, then there will be 2 options.
If all 6 boxes have green balls, then there will be just 1 options.
Total number of options = 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 21.

4.A
There are seven positions to be filled.
The first position can be filled using any of the 7 letters contained in PROBLEM.
The second position can be filled by the remaining 6 letters as the letters should not repeat.
The third position can be filled by the remaining 5 letters only and so on.
758
Therefore, the total number of ways of rearranging the 7 letter word = 7*6*5*4*3*2*1 = 7! Ways.

5.D
The probability that he will not hit the target in one shot = 1 - 1/4 = 3/4
Therefore, the probability that he will not hit the target in all the four shots =81/256

Hence, the probability that he will hit the target at least in one of the four shots = 1 - 81/256
= 175/256 .

6.C
If he picks any of the three socks invariably any two of them should match. Hence the probability is 1.

7.A

8.D
We may have (3 men and 2 women) or (4 men and 1 woman) or (5 men only).
Required number of ways = (7C3 x 6C2) + (7C4 x 6C1) + (7C5)
=756

9.C
We may have(1 black and 2 non-black) or (2 black and 1 non-black) or (3 black).
Required number of ways = (3C1 x 6C2) + (3C2 x 6C1) + (3C3)
=64

10.A
Required number of ways = (7C5 x 3C2) = (7C2 x 3C1)
=63

11.A
Total number of balls = (2 + 3 + 2) = 7.
Let S be the sample space.
Then, n(S)= Number of ways of drawing 2 balls out of 7
= 7C2 `
=(7 x 6)/(2 x 1)
= 21.
Let E = Event of drawing 2 balls, none of which is blue.
n(E)= Number of ways of drawing 2 balls out of (2 + 3) balls.
= 5C2
=(5 x 4)/(2 x 1)
= 10.
 P(E) =n(E)/n(S=10/.21

12.A
Total number of balls = (8 + 7 + 6) = 21.
Let E= event that the ball drawn is neither red nor green
= event that the ball drawn is blue.
 n(E) = 7.
 P(E) =n(E)/n(S)=7/21=1/3.

13.B
In a simultaneous throw of two dice, we have n(S) = (6 x 6) = 36.
Then, E = {(1, 2), (1, 4), (1, 6), (2, 1), (2, 2), (2, 3), (2, 4), (2, 5), (2, 6), (3, 2), (3, 4),
     (3, 6), (4, 1), (4, 2), (4, 3), (4, 4), (4, 5), (4, 6), (5, 2), (5, 4), (5, 6), (6, 1),
     (6, 2), (6, 3), (6, 4), (6, 5), (6, 6)}
 n(E) = 27.
P(E) =n(E)/n(S)=27/36=3/4

14.C
P (getting a prize) = 10/(10 + 25)=10/35 =2/7 .
  
15.D



Thursday, 26 March 2015

Quant Quiz Simple Interest

1.A sum of Rs. 1600 gives a simple interest of Rs. 252 in 2 years and 3 months. The rate of interest per annum is:?
(a)51/2%  
(b) 8%
(c) 7%   
(d) 6%
(e)none of these

2.A sum of Rs. 1750 is divided into two parts such that the interests on the first part at 8% simple interest per annum and that on the other part of 6% simple interest per annum are equal. The interest on each part (In rupees) is ?
(a) 60   
(b) 65
(c) 70   
(d) 40
(e)none of these


3.Rs. 500 was invested at 12% per annum simple interest and a certain sum of money invested at 10% per annum simple interest at. If the sum of the interests on both the sums after 4 years is Rs. 480, the latter sum of money is? 
(a  Rs. 450   
(b) Rs. 750
(c) Rs. 600   
(d) Rs. 550
(e)none of these

4.A sum of money lent out at simple interest amounts of Rs. 720 after 2 years and to Rs. 1020 after a further period of 5 years. The sum is?
(a)Rs. 500   
(b) Rs. 600
(c) Rs. 700   
(d) Rs. 710
(e)none of these

5.In what time will Rs. 72 become Rs. 81 at 25/4% per annum simple interest? 
(a2 years   
(b) 3 years 
(c) 2 years 6 months  
(d) Can't determine
(e)None of these 

6.The simple interest on a certain sum for 8 months at 4% per annum is Rs. 129 less than the simple interest on the same sum for 15 months at 5% per annum. The sum is: 
(a) Rs. 2580  
(b) Rs. 2400
(c) Rs. 2529  
(d) Rs. 3600
(e)None of these 

7.A person deposited Rs. 400 for 2 years, Rs. 550 for 4 years and Rs. 1,200 for 6 years. He received the total simple interest of Rs. 1,020. The rate of interest per annum is ?
(a)10%   
(b) 5%
(c) 15%   
(d) 20%
(e)None of these 

8.A sum of money becomes 7/6 of itself in 3 years at a certain rate of simple interest. The rate per annum is?
(a) 5 5/9%   
(b) 6 5/9%
(c) 18%   
(d) 25%
(e)None of these 

9.At what rate per cent per annum will the simple interest on a sum of money be 2/5 of the amount in 10 years? 
(a) 4   
(b) 6
(c) 52/3   
(d) 62/3
(e)None of these 

10.Simple interest on a certain sum for 6 years is 9/25 of the sum. The rate of interest is ?
(a) 6%   
(b) 6 1/2%
(c) 8%   
(d) 8 1/2%
(e)None of these 


Answers:

1.(c)
Principal, P = Rs. 1600
T = 2 year 3 months
= (2+3/12)yrs.=(2+1/4)yrs.= 9/4 yrs.
S.I = Rs. 252
R = % rate of interest per annum
R= (100×S.I.)/(P×t)
=(100×252)/(1600×9/4)
Rate of interest = 7% per annum.

2.(a)
Let first part = Rs. x and second part = Rs. (1750-x)
According to the question.
x×8/100=(1750-x)×6/100
8x + 6x = 1750 x 6
14x = 1750 x 6
x=(1750×6)/10=Rs.750
Interest = 8% of Rs. 750
= 750 × 8/100=Rs,750
= 750 × 8/100=Rs.60

3.(c)
Simple interest gained from Rs. 500
= (500×12×4)/100 = Rs. 240
Let the other Principal be Rs. x.
S.I. gained = Rs. (480 -240) = Rs. 240
(x×10×4)/100=240
x=(540×100)/40 = Rs. 600 

4.(b) 
Principal + SI for 2 years = Rs. 720 …..(i)
Principal + SI for 7 years = Rs. 1020 ….(ii)
Subtracting equation (i) from (ii) we get,
SI for 5 years
= Rs. (1020 -720) = Rs. 300
SI for 2 years = Rs. 300× 2/5= Rs. 120
Principal = Rs. 720- Rs. 120 = 600

5.(a)
Interest = Rs. (81-72) = Rs. 9
Let the time be t years.
9 = (72×25×t)/(4×100)
t=(9×400)/(72×25)=2 years

6.(d)
Let the sum be Rs. x
(x ×5 ×15)/(100 ×12)-(x ×4 ×8)/(100 ×12)=129
x/(100×12) (75-32)=129
x=(129×1200)/43= Rs. 3600 


7.(a)
Let the rate of interest be R per cent per annum.
(400×2×R)/100+(550×4×R)/100+(1200×6×R)/100=1020
8R + 22R + 72R = 1020
102 R =1020 
R = 1020/102=10%

8.(a)
Principal = P 
Amount = 7p/6
S.I. = 7p/6-P=P/6
? R=(S.I×100)/(P×T)=(P×100)/(6×p×3)
= 50/9=5 5/9%

9.(a)

10.(a)
Rate = (SI ×100)/(Principal ×Time)
= 9/25×100/6=6% per annum  

You might like this:-
  1. Simple Interest With Solution
  2. Simple Interest With Explanation

Comment on Box for any queries 

Tuesday, 24 March 2015

Quant Quiz Time and distance

1.Two boys starting from the same place walk at a rate of 5 kmph and 5.5 kmph respectively. What time will they take to be 8.5 km apart, if they walk in the same direction?

a.15 hours
b.16 hours
c.17 hours
d.18 hours
e.None of these

2. 2 trains starting at the same time from 2 stations 200 km apart and going in opposite direction cross each other at a distance of 110 km from one of the stations. What is the ratio of their speeds ?

a.11:9
b.13:9
c.17:9
d.21:9
e.None of these


3. A man complete a journey in 10 hours. He travels first half of the journey at the rate of 21 km/hr and second half at the rate of 24 km/hr. Find the total journey in km?

a.200 Km
b.222 Km
c.224 Km
d.248 Km
e.None of these

4. A Man travelled a distance of 61 km in 9 hours. He travelled partly on foot at 4 km/hr and partly on bicycle at 9 km/hr. What is the distance travelled on foot?

a.16 km
b.14 km
c.12 km
d.10 km
e.None of these

5.If a train runs at 40 km/hour, it reaches its destination late by 11 minutes. But if it runs at 50 km/hour, it is late by 5 minutes only. The correct time (in minutes) for the train to complete the journey is?

a.13   
b.15
c.19   
d.21
e.None of these

6. Busses start from a bus terminal with a speed of 20 km/hr at intervals of 10 minutes. What is the speed of a man coming from the opposite direction towards the bus terminal if he meets the buses at intervals of 8 minutes?

a.3 km/hr  
b.4 km/hr
c.5 km/hr  
d.7 km/hr
e.None of these

7.The distance between two cities A and B is 330 km. A train starts from A at 8 (a)m. and travels towards B at 60 km/hr. Another train starts from B at 9 (a)m. and travels towards A at 75 km/hr. At what time do they meet?

a.10 am.  
b.10 : 30 am.
c.11 am.   
d.11 : 30 am.
e.None of these

8.Two trains are moving on two parallel tracks but in opposite directions. A person sitting in the train moving at the speed of 80 km/hr passes the second train in 18 seconds. If the length of the second train is 1000 m, its speed is?

a.100 km/hr  
b.120 km/hr
c.140 km/hr  
d.150 km/hr
e.None of these

9.In covering a distance of 30 km, Abhay takes 2 hours more than Sameer. If Abhay doubles his speed, then he would take 1 hour less than Sameer. Abhay's speed is?

a.5 kmph    
b.6 kmph
c.6.25 kmph 
d.7.5 kmph
e.None of these

10.It takes eight hours for a 600 km journey, if 120 km is done by train and the rest by car. It takes 20 minutes more, if 200 km is done by train and the rest by car. The ratio of the speed of the train to that of the cars is?

a.2 : 3 
b.3: 2
c.3 : 4 
d.4 : 3
e.None of these


Answers With Solution:-

1.(c)
In this type of questions we need to get the relative speed between them, 
The relative speed of the boys = 5.5kmph-s5kmph
= 0.5 kmph
Distance between them is 8.5 km
Time = Distance/Speed
Time= 8.5km / 0.5 kmph = 17 hrs

2.(a)
We know total distance is 200 Km
If both trains crossed each other at a distance of 110 km then one train covered 110 km and other 90 km [110+90=200km]
So ratio of their speed = 110:90 = 11:9

3.(c)
Let time taken to travel the first half = x hr 
Then time taken to travel the second half = (10 - x) hr 
Distance covered in the the first half = 21x [because, distance = time*speed]
Distance covered in the the second half = 24(10 - x)
Distance covered in the the first half = Distance covered in the the second half
So,
21x = 24(10 - x)
=> 45x = 240
=> x = 16/3
Total Distance = 2*21(16/3) = 224 Km [multiplied by 2 as 21x was distance of half way]

4.(a)
Let the time in which he travelled on foot = x hour
Time for travelling on bicycle = (9 - x) hr
Distance = Speed * Time, and Total distance = 61 km
So,
4x + 9(9-x) = 61
=> 5x = 20
=> x = 4
So distance traveled on foot = 4(4) = 16 km

5.(c)
If the distance be x km, then x/40-x/50=6/60
 x/4-x/5=1
 x=20 km.
 Required time = (20/40) hour – 11 minutes 
= (1/2×60-11) minutes = 19 minutes 

6.(c) 
Distance covered in 10 minutes at 20 kmph = distance covered in 8 minutes at (20+x) kmph 
20× 10/60=8/60(20+x)
200 = 160 + 8x
8x = 40
x=40/8=5 kmph

7.(c) 
Distance travelled by first train in one hour
= 60 x 1 = 60 km 
Therefore, distance between two train at 9 a.m.
= 330 – 60 = 270 km
Now, Relative speed of two trains = 60 + 75 = 135 km/hr 
Time of meeting of two trains =270/135=2 hrs. 
Therefore, both the trains will meet at 9 + 2 = 11 A.M.

8.(b) 
Let the speed of second train be x m/s. 
80 km/h = (80×5)/18 m/s
According to the question 1000/(x+(80×5)/18)=18
100 – 18x + 400
 x=666/18 m/s
= 600/18×18/5 km/h = 120 km/h

9.(a)
Let Abhay's speed be x km/hr.
Then, 30/x-30/2x= 3 
 6x = 30
 x = 5 km/hr.

10.(c)
Let the speed of the train be x km/hr and that of the car be y km/hr.
Then, 120/x+480/y= 8        1/x+4/y=1/15 ....(i)   
And, 200/x+400/y=25/3      1/x+2/y=1/24 ....(ii)     
Solving (i) and (ii), we get: x = 60 and y = 80.
Ratio of speeds = 60 : 80 = 3 : 4.


Sunday, 22 March 2015

Quant Quiz Profit and Loss With Solution

1.Rohit bought paper sheets for Rs 7200 and spent Rs 200 on transport. Paying Rs 600, he had 330 boxes made, which he sold at Rs 28 each. His profit percentage is ?

a.15.5 
b.60
c.40 . 
d.35
e.None of these

2.A producer of tea blends two varieties of tea from two tea gardens one costing Rs 18 per kg and another Rs 20 per kg in the ratio 5 : 3. If he sells the blended variety at Rs 21 per kg, then his gain percent is?

a.10 
b.19
c.12 
d.22
e.None of these

3.If the cost price of 20 articles is equal to the selling price of 25 articles, what is the % profit or loss made by the merchant?

a.25% loss
b.25% profit
c.20% loss
d.20% profit
e.5% profit

4.Reshu bought 4 dozen oranges at Rs 12 per dozen and 2 dozen oranges at Rs 16 per dozen. She sold them all to earn 20% profit. At what price per dozen did he sell the oranges ?.

a.14.4 
b.16.8
c.16 
d.19.2
e.None of these

5.A bought a ratio st and spent Rs 110 on its repairs. He then sold it to B at 20% profit,B sold it to C at a loss’ of 10 % and C sold it for Rs 1188 at a profit of 10 %. What is the amOunt for which A bought the radio set?

a.Rs 850 
b.Rs 930
c.Rs 890 
d.Rs 950
e.None of these

6.Rahim buys mangoes at the rate of 3 kg for Rs 21 and sells them at 5 kg for Rs 50. To earn Rs 102 as profit, he must sell?

a.26 kg 
b.34 kg
c.32 kg 
d.56 kg
e.None of these

7. Ram purchased 120 reams of paper at Rs 80 per ream. He spent Rs 280 on transportation, paid octroi at the rate of 40 paise per ream and paid Rs 72 to the coolie. If he wants to have a gain of 8 %, what must be the selling price per ream?

a.90 
b.89
c.87.48 
d.86
e.None of these

8. Ajay bought 15 kg of dal at the rate of Rs 14.50 per kg and 10 kg at the rate of Rs 13 per kg. He mixed the two and sold the mixture at the rate of Rs 15 per kg. What was his total gain in this transaction ?

a.Rs 1.10 
b.Rs 11
c.Rs 16.50 
d.Rs 27.50
e.None of these

9.A horse and a cow were sold for Rs. 12000 each. The horse was sold at a loss of 20% and the cow at gain of 20% 1 he entire transaction resulted in?

a.no loss or gain 
b.gain of Rs. 1000
c.loss of Rs. 1000 
d.gain of Rs. 2000
e.None of these

10.By selling 45 lemons for Rs 40, a man loses 20 %. How many should he sell for Rs 24 to gain. 20 % in the transaction ?

a.16 
b.20
c.18 
d.22
e.None of these



Answers With Explanation:-


1.(a)
Total investment = Rs. (7200+200+ 600) Rs. 8000. 
Total receipt Rs. (330 x 28) = Rs. 9240.
profit % = [1240/8000] * 100 = 15.5

2.(c)
Suppose he bought 5 kg and 3 kg of tea. 
Cost Price = Rs. (5 x 18 + 3 x 20) = Rs. 150. 
Sell price = Rs. (8 x 21) = Rs. 168. 
profit % = (18/150) * 100 = 12%

3.(c)
Let the cost price of 1 article be $1.
Therefore, cost price of 20 articles = 20 * 1 = $20
The selling price of 25 articles = cost price of 20 articles = $20.
Now, we know the selling price of 25 articles. Let us find the cost price of 25 articles.
Cost price of 25 articles = 25 * 1 = $25.
Therefore, profit made on sale of 25 articles = Selling price of 25 articles - cost price of 25 articles
= 20 - 25 = -$5.
As the profit is in the negative, the merchant has made a loss of $5. 
Therefore, % loss = loss/cp * 100
% loss = -5/25 * 100 = 20% loss.

4.(c)
Total CP = (12*4 + 16 *2) = 80 
SP of 6 dozen oranges = [(120/100 )* 80)] = 96 
sell price per dozen =16

5.(c)
110% of 9O% of 120% of A = 1188.
[(110/100)*(90/100)*(120/100)*A] = 1188 or A = 1188/1000 
since A =1188 hence A = 100 
A purchased it for Rs. (1000— 110) = Rs. 890.

6.(b)
rate of buying = 7; rate of selling = 10 to gain 3 Rs he must buy 1 kg 
for 102 profit he must buy = (102/3) = 34

7.(a)
Total investment = Rs. (120 * 80 + 280 + (40/100) * 120 + 72). 
= Rs. (9600 + 280+48 + 72) = Rs, 10000. 
Sell price of 120 reams = 108% of Rs. 10000 = Rs. 10800.
Sell Price per ream = Rs. [10800/120] = Rs. 90.

8.(d)
Cost price of 25 kg = Rs. (15 x 14.50 + lOx 13) = Rs. 347.50. 
Sell price of 25 kg = Rs. (25 x 15) = Rs. 375. 
profit = Rs. (375 — 347.50) = Rs. 27.50.

9.(c)
Total S.P. Rs, 24000. 
C.P. of horse =Rs. [(100/80) x 12000] = 15000. 
C.P. of cow = Rs.[(100/120) x 12000] = 10000 
Total C.P. = Rs. 25000. 
Loss = Rs. (25000—24000) Rs 1000.

10.(c)
Let S.P. of 45 lemons is Rs. x. 
80 : 40 = 120 : x or 80/40 = 120/x or x = 40 * 120 / 80 = 60 
lemons sold For Rs. 60, = 45 
lemons sold For Rs. 24, = (45/60) * 24= 18.

Wednesday, 18 March 2015

Data Interpretation Questions With Explanation

The following pie-chart shows the sources of funds(in crores) to be collected by a company. Study the pie-chart and answers the question that follow.


1. If company could receive a total of Rs. 9695 crores as External Assistance, by what percent (approximately) should it increase the Market Borrowing to arrange for the shortage of funds?

A. 4%
B. 6%
C. 8%
D. 10%

2. Near about 20% of the funds are to be arranged through ?

A. SPVS
B. Annuity
C. External Assitance
D. Market borrowing

3. The central angle corresponding to Market Borrowing is ?

A. 187.2 degree
B. 183.2 degree
C. 181.2 degree
D. 180.2 degree

4. If the toll is to be collected through an outsourced agency by allowing a maximum 10% commission, how much amount should be permitted to be collected by the outsourced agency, so that the project is supported with Rs. 4,910 crores?

A. Rs 5401 crore
B. Rs 5301 crore
C. Rs 5201 crore
D. Rs 5101 crore

5. The approximate ratio of the funds to be arranged through Toll and that through Market Borrowing is ?

A. 1:6
B. 2:5
C. 3:7
D. 6:7




Fancy Pen Drive 

A cosmetic company produces 5 different products. The sales of these five products (in lakh number of packs) during 1995 and 2000 are shown in the following bar graph. Answer following questions based on this bar graph.



6. The sales have increased by nearly 55% from 1995 to 2000 in the case of ?

A. Lipsticks
B. Nail Enamels
C. Shampoos
D. Conditioners

7. During the period 1995-2000, the minimum rate of increase in sales is the in the case of ?

A. Lipsticks
B. Nail Enamels
C. Shampoos
D. Conditioners

8. The sales of lipsticks in 2000 was by what percent approximately more than the sales of nail enamels in 2000 ?

A. 24%
B. 28%
C. 32%
D. 36%

9. The sales of conditioners in 1995 was by what percent approximately less than the sales of shampoos in 1995 ?

A. 24%
B. 28%
C. 32%
D. 36%

10. What is the approximate ratio of the sales of nail enamels in 2000 to the sales of Talcum powder in 1995 ?

A. 5:2
B. 3:7
C. 7:3
D. 9:11


Friday, 13 March 2015

Quant Quiz With Solution

Directions (1-5): What should come in place of question mark (?) in the following number series?

1. 1200  480  192  76.8  30.72   12.288   ?

(1) 4.9152  
(2) 5.8192 
(3) 6.7112 
(4) 7.6132  
(5) 8.5172


2. 963  927  855  747  603  423  ?

(1) 209  
(2) 208  
(3) 207  
(4) 206  
(5) 205

3. 841  961  1089  1225  1369  1521  ?

(1) 1581  
(2) 1681 
(3) 1781 
(4) 1881  
(5) 1981

4. 18  20  44  138  560  2810  ?

(1) 16818  
(2) 16836 
(3) 16890 
(4) 16872 
(5) 16890

5.  6  26  134  666  3334  16666 ?

(1) 84334  
(2) 83334 
(3) 83434
(4) 83443  
(5) None of these

6. Two vessels A and B contain spirit and water mixed in the ratio 5:2 and 7:6 respectively. Find the ratio in which these mixture be mixed to obtain a new mixture in vessel c containing spirit and water in the ratio 8:5?

(1) 7 : 9  
(2) 9 : 8  
(3) 9 : 7  
(4) 5 : 6  
(5) None of these

7. In what ratio must wheat at Rs.3.20 per kg be mixed with wheat at Rs.2.90 per kg so that the mixture be worth Rs.3.08 per kg?

(1) 3 : 4  
(2) 3 : 3
(3) 3 : 2   
(4) 4 : 5
(5) None of these

8. There are two sections A and B of a class, consisting of 36 and 44 students’ respectively. If the average weight of section A is 40kg and that of section B is 35kg, find the average weight of the whole class.

(1) 38 kg  
(2) 38.30 kg 
(3) 37.25 kg 
(4) 36 kg  
(5) 37 kg.

9. The average of 50 numbers is 30. If two numbers, 35 and 40 are discarded, then the average of the remaining numbers is nearly:

(1) 30  
(2) 28.68 
(3) 29.68 
(4) 30.68  
(5) 31.68

10. If each of the three non-zero numbers  a ,  b , and  c  is divisible by 3, then  abc  must be divisible by which one of the following the numbers?

(1) 8  
(2) 81  
(3) 27  
(4) 122  
(5) None of these

Answers With Explanation:-

1. (1)
1200 ÷ 2.5 = 480
480 ÷ 2.5 = 192
192 ÷ 2.5 = 76.8
76.8 ÷ 2.5 = 30.72
30.72 ÷ 2.5 = 12.288
? ? = 12.288 ÷ 2.5 = 4.9152

2. (3)
963 – 1  x 36 = 963 – 36 = 927
927 - 2  x 36 = 927 – 72 = 855
855 – 3  x  36 = 855 – 108 = 747
747 – 4  x  36 = 747 – 144 = 603
603 – 5  x  36 = 603 – 180 = 423
? ? = 423 – 6  x  36 = 423 – 216
= 207

3. (2)
29 x  29 = 841
31 x 31 = 961
33 x 33 = 1089
35 x 35 = 1225
37 x 37 = 1369
39 x 39 = 1521
? ? = 41 x 41 = 1681

4. (4)
18 x 1 + 2 = 18 + 2 = 20
20 x 2 + 4 = 40 + 4 = 44
44 x 3 + 6 = 132 + 6 = 138
138 x 4 + 8 = 552 + 8 = 560
560 x 5 + 10 = 2800 + 10 = 2810
? ? = 2810 x 6 + 12 = 16860 + 12
= 16872

5. (2) 
6 x 5 – 4 = 26
26 x 5 + 4 = 134
134 x 5 – 4 = 666
666 x 5 + 4 = 3334
3334 x 5 – 4 = 16666
16666 x 5 + 4 = 83334

6. (1) 
Spirit in 1 litre mix of A = 5/7 litre.
Spirit in 1 litre mix of B = 7/13 litre.
Spirit in 1 litre mix of C = 8/13 litre.
By rule of alligation we have required ratio X:Y

  X         :       Y

5/7              7/13
       \           /
       (8/13)
     /               \
(1/13)     :     (9/91)
Therefore required ratio = 1/13 : 9/91 = 7:9

7. (3) 
C.P of a unit quantity of 1st kind  = Rs. 3.20
C.P of a unit quantity of 2nd kind  = Rs. 2.90
Mean price = Rs.3.08
C.P of unit quantity         C.P of unit quantity
of 1st kind                         of 2nd kind
    (Rs. 3.20)                         (Rs. 2.90)

                     \                       /
                        Mean Price
                        (Rs.3.08)
                    /                        \

 (3.08 – 2.90)          :           (3.20 – 3.08)
       0.18                                      0.12

Required ratio = 0.18 : 0.12 = 3 : 2

8.  (3 ) 
Total weight of (36+44) Students = (36x40+44x35)kg = 2980kg
Therefore average weight of the whole class = (2980/80) kg
Therefore average weight = 37.25kg

9. (3) 
Total sum of 48 numbers = (50 × 30) – (35 +40)
= 1500 – 75= 1425
Average = 1425/48
= 29.68

10. (3) 
Since each one of the three numbers a, b, and c is divisible by 3, the numbers can be represented as 3p,3q, and 3r, respectively, where p, q, and r are integers.
The product of the three numbers is 3p×3q×3r=27(pqr).
Since p, q, and r are integers, pqr is an integer and therefore abc is divisible by 27.